FAQ

automatizujte svoju domácnosť, aby ste ušetrili

Príprava na domácu automatizáciu je založená na bežnej inštalácii elektriky a nie je výrazne odlišná od klasickej elektroinštalácie. Pri príprave na domácu automatizáciu sa však použije iný spôsob zapojenia bežných vypínačov a hlbšie krabice, pre budúce inštalovanie automatizačných modulov. Príprava pre domácu automatizáciu je chránená úžitkovým vzorom zapísaným na Úrade priemyselného vlastníctva SR. Pred vyhotovením samotnej elektroinštalácie je potrebné krátko zaškoliť dodávateľa elektroinštalačných prác, aby bol schopný správne implementovať prípravu na domácu automatizáciu.

Dodatočné stavebné náklady pri príprave na domácu automatizáciu sú minimalizované, pretože príprava sa montuje ako bežná elektroinštalácia s dodržaním mierne odlišných inštalačných pokynov podľa nášho úžitkového vzoru. Napríklad sa používajú hlbšie krabice miesto plytkých, pre ovládanie jedného svietidla z dvoch miest sa privádza dodatočná žila, dopĺňa sa svorkovnica a podobne. Celkový nárast nákladov na prípravu na domácu automatizáciu sa pohybuje v centoch, poprípade v jednotkách eur. Tieto minimálne dodatočné náklady sú účinne kompenzované výhodami a pridanou hodnotou, ktoré domáca automatizácia prináša.

Mnohí z nás, vrátane tých starších, si pamätajú, ako rýchlo sme si zvykli na pohodlie diaľkového ovládača od televízie. S domácou automatizáciou si ľudia uvedomujú jej výhody, keď sa unavení chystajú spať a potrebujú skontrolovať, či naši milovaní potomkovia vypli všetky svetlá a spotrebiče. Ovládanie pomocou hlasových povelov alebo jednoduché stlačenie ikony na telefóne umožňuje pohodlne vypnúť všetky svetlá a spotrebiče. Keď prídete domov, príjemná automatizácia rozsvietenia je veľmi užitočná, pretože s plnými rukami sa ťažko zapína orientačné svetlo v chodbe. Napríklad pri hlasovom povele s názvom „siesta“ môže automatizácia vykonať sériu krokov na vytvorenie žiadanej atmosféry, ako je stlmenie svetiel, zapnutie rádia a nastavenie hlasitosti na 25 dB a ďalšie. A nakoniec, automatizácia dosahuje úspory energie optimalizáciou zapnutia a vypnutia spotrebičov a kúrenia.

Určite, je to možné. Avšak, treba mať na pamäti, že to spôsobuje dodatočné zásahy do stien, výmenu krabíc, a pridávanie nových vodičov medzi vypínačmi, čo môže viesť k zvýšeniu celkových nákladov. Preto je vhodné vykonať prípravu elektroinštalácie na domácu automatizáciu (DA) už počas realizácie stavby. Bez ohľadu na to, v ktorej fáze sa príprava vykoná, nehnuteľnosť získava na atraktivite tým, že je pripravená na budúcu implementáciu smart home technológií.

Rozdiel medzi nehnuteľnosťou s prípravou na domácu automatizáciu (DA) a konvenčnou nehnuteľnosťou je výrazný. Pri predaji dvoch rovnakých bytov s rovnakou rozlohou a polohou bude nehnuteľnosť s prípravou na DA marketingovo zvýhodnená a predá sa rýchlejšie a za vyššiu cenu. Koncový užívateľ si tak drobnú investíciu do prípravy DA vo svojej nehnuteľnosti niekoľkonásobne zúročí. Predikciou je, že realitné kancelárie zavedú ďalší parameter pri predaji nehnuteľností: nehnuteľnosť s DA, alebo s prípravou na DA, alebo bez prípravy na DA.

Home Assistant je jediný automatizačný systém, ktorý ponúka podporu pre DIY (do it yourself) a Ikea efekt. Termín „Ikea efekt“ vychádza zo psychologickej štúdie, ktorá preukázala, že produkt vytvorený vlastnými silami si ľudia cenia viac než len nákupom zaobstaraný výrobok. Home Assistant teraz umožňuje túto spokojnosť zo samostatne vykonanej práce bez nutnosti programovania, pretože automatizáciu je možné vytvoriť prostredníctvom GUI (grafického rozhrania), ktoré je pre užívateľa veľmi prístupné.

Príprava na DA a neskôr aj implementácia komponentov nemajú žiadny vplyv na bezpečnosť vlastnej elektroinštalácie a ani na bezpečnosť užívateľa. Pred začatím výkonu prvej odbornej prehliadky a správy informujeme revízneho technika o príprave na DA, aby sme predišli potenciálnym nedorozumeniam z dôvodu odlišného usporiadania od štandardného. Dôležité je zdôrazniť, že všetky použité komponenty sú certifikované a aplikované štandardy sú v súlade s platnou legislatívou, STN a ostatnými všeobecne záväznými normami.

Ako developerovi vo vzťahu ku koncovému užívateľovi nehnuteľnosti s prípravou na DA vyplývajú rovnaké záväzky ako pri klasickej inštalácii. Užívateľ má následne možnosť rozhodnúť sa, či chce svoju domácnosť v nejakej miere automatizovať alebo nie. Vy, ako developer, ste poskytli užívateľovi možnosť integrovať DA a získať tak niečo viac než len bežnú nehnuteľnosť.

Pred začatím stavby určíme, ktoré krabice budú hlboké, kde sa prípadne doplnia. Zmeny prediskutujeme s dodávateľom montáže. Počas stavby kontrolujeme výkon prác. Subdodávateľ elektroinštalačných prác bude zaškolený ako má práce zrealizovať. Stavba je u nás založená a evidovaná, rozvádzač dostane nálepku s jedinečným identifikačným kódom.

Požiadame vás o kód uvedený na nálepke. Začíname konzultáciou spojenou s prezentáciou. Od vás závisí úroveň, ktorú si chcete nechať automatizovať. Vhodné je si pripraviť zoznam spotrebičov ktoré by ste radi integrovali do systému.

Spravidla je nalepená na vnútornej strane rozvádzača. Dôležitý je však kód, pod ktorým je nehnuteľnosť u nás evidovaná. Na jeho základe vieme identifikovať počet komponentov, ich rozmiestnenie a pripraviť pôdorysy pre automatizáciu do mobilu, či tabletu. Ak tento kód vaša nehnuteľnosť nemá, stále vám vieme poskytnúť dodatočnú verifikáciu, dokumentáciu a doplnenie do našej evidencie.

Zabezpečujeme partnerský vzťah, a preto nezverejňujeme referencie, kde je inštalovaná levelizovaná automatizácia. Vaše osobné údaje, vrátane pôdorysov vašich domácností podliehajú ochrane osobných údajov. Spolupracujeme s vami pri ochrane dát. Vychádzajúc zo sedliackeho rozumu, podobne ako predajca trezorov neuvádza kde a aký typ trezoru predal, ani my neudávame tieto detaily. Samotný systém je chránený dvojfaktorovou autentifikáciou, je vybavený bezpečnostnými certifikátmi SSL a na prístup z diaľky sa využíva bezpečnostný tunel.

Pomocou wifi siete a sietí využívajúci iný typ protokolu sú ovládané jednotlivé moduly pod vypínačmi, alebo jednotlivé spotrebiče. Aplikácia beží na vašich zariadeniach a teda nie ste závislí na cloude.

Cloudom sa rozumie dátové miesto, ktoré je prístupné cez externú aplikáciu poskytovanú treťou stranou. To znamená, že ste závislí od podmienok nastavených treťou stranou a spoľahlivosti pripojenia k ich aplikácii. Nie je výnimkou, že tieto služby môžu byť dodatočne spoplatnené, čo považujeme za neprijateľné. Naším riadiacim systémom je open source, čo znamená, že takéto obmedzenia s nami nehrozia. Ovládanie prvého levelu domácej automatizácie (svietidlá a vybrané spotrebiče) prebieha cez aplikáciu, ktorá beží len na vašich zariadeniach, a nik okrem vás nemá do nich prístup.

Na ďalšej úrovni využívame aplikácie, kde sa uvažuje s cloudovým riešením. Ovládanie základných zariadení prebieha cez úroveň 1, aktiváciu zariadení úrovne 2 a 3 kontrolujeme prostredníctvom úrovne 1. Čo nám to prináša? Získavame kontrolu nad spotrebičmi, ktoré vyžadujú cloudové služby na svoje fungovanie, ako napríklad Google Assistant Home Mini, interné kamery, receivere, Xbox, domáce NAS úložiská alebo Google Chromecast. Navyše, takto šetríme energiu a znižujeme počet adaptérov a nabíjačiek, ktoré sa v poslednom období v domácnostiach neprimerane množia. Spočítaním celkového spotrebu sa nám podarí znížiť energetickú náročnosť, podobne ako keby sme nechali nejaké svetlo stále zapnuté v jednej z miestností.

Ak vám vypadne wifi, všetky spotrebiče úrovne 1 stále ovládate pomocou štandardných vypínačov. Bez wifi však nefungujú asistenti a zariadenia priradené do skupiny úrovne 2, čo je fakt bez ohľadu na to, či máte smart home alebo nie. Avšak ich zapnutie je stále možné pomocou fyzických vypínačov. Tieto zariadenia budú pracovať v režime offline, čo pre receivery nepredstavuje žiadny problém. Niektoré funkcie, napríklad pre Xbox alebo iné herné konzoly, môžu byť obmedzené pripojením na internet. Hlasoví asistenti tretích strán, úroveň 3 vo všeobecnosti nefungujú bez internetového pripojenia.

Je dôležité správne zaradiť zariadenie do príslušnej úrovne, aby bolo jasné, aké funkcie a ovládanie je možné v prípade výpadku internetu.

Praktická otázka: Ako často sa vám stáva, že vám vypadne internetové pripojenie alebo wifi?

Existujú koncepčne odlišné systémy, napríklad tie, ktoré využívajú moduly prepojené pomocou ftp kábla, alebo systémy založené na PLC architektúre. Aj tieto systémy majú obmedzenia v prípade výpadku wifi, a preto ich nie je možné ovládať zo smartfónu lokálne, keďže telefón nie je pripojený k wifi. Napriek tomu, niektorí dodávatelia týchto systémov tvrdia opak, že ich zariadenia pri výpadku wifi stále fungujú. V našom prípade je to rovnaké – manuálne ovládanie je možné aj s naším systémom.

Áno, aj keď nie ste doma, je možné zariadenia ovládať z ľubovoľného miesta s prístupom na internet (mobil, internetová kaviareň a pod).

Áno, zariadenia demotujeme a celá inštalácia je uvedená do stavu pripravenosti na DA, t.j. máte späť svoju klasickú elektroinštaláciu.

error: Content is protected !!